Spis treści programu Konferencji WIAD 2023

Goście Honorowi

(prowadzenie: dr Weronika Kortas)

Meetup Description

Architektura informacji, ścieżki użytkownika czy inne elementy interfejsu mają niesamowity wpływ na doświadczenie odbiorców. Sposób w jaki zaprojektujemy te rozwiązania wpływa na to, czy użytkownicy odnajdą się w naszych produktach. Naszym zadaniem jako projektantów jest takie zaprojektowanie rozwiązań cyfrowych, aby użytkownicy wiedzieli, gdzie się znajdują i gdzie mogą pójść dalej w produkcie.

Z tego wystąpienia dowiesz się:

  • Jak i dlaczego użytkownicy gubią się w produktach cyfrowych
  • Jakie elementy wpływają na cyfrowy wayfinding
  • Co zrobić, by pomóc odnaleźć się użytkownikom

To wszystko na przykładach projektów z produktów digitalowych B2B, wayfindingu w różnych miastach oraz wielu innych.

Przejdź do biogramu Anety Kmiecik

W dzisiejszym świecie, dane i informacje są wszechobecne. Jednak, aby być w stanie je w pełni wykorzystać i zrozumieć, niezbędna jest odpowiednia prezentacja. Wizualizacja danych pozwala na przedstawienie informacji w sposób przystępny i zrozumiały. W trakcie tego wystąpienia, omówię jak tworzyć atrakcyjne i przekonujące wizualizacje danych, wykraczając poza standardowe wykresy i pokazując jak wizualizacje mogą pomóc w decyzjach biznesowych, komunikacji i odkrywaniu ukrytych zależności.

Przejdź do biogramu Aleksandry Waltoś

When we think of wayfinding in the built environment, our first thought is often signage. After all, a sign will tell us where we are, or direct us to where we want to go. While a sign is a physical object for orientation, it’s not the only tool in our design toolkit to help create a sense of place, provide cognitive or behavioural cues, or create a sense of navigation. When we design our experiences and environments, there is much more happening below the surface when it comes to wayfinding.

During this talk, Leah will share practical examples of environmental graphic design. She will explore why what we see on the surface is only a fraction of the information architecture and process that goes into developing positive environmental experiences. Through a blend of information and inspiration, you will leave with an understanding of both the design process and information architecture that goes into our everyday built environment.

Przejdź do biogramu Leah Ferguson

Odnajdywanie drogi: współzależność, sojusznictwo i (informacyjne) sieci troski

(zaproszeni Goście pojawią się na zaproszenie dr hab. Magdaleny Zdrodowskiej,
która również poprowadzi dyskusję)

Panele

Program poszczególnych paneli znajduje się w programie w wersji PDF.

Warsztaty

Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem treści w obraz, który poza funkcją informacyjną, będzie także przyciągał wzrok określonego odbiorcy. Kurs został zaplanowany w taki sposób, aby trener kompleksowo przybliżył uczestnikowi proces projektowania infografiki – począwszy od teoretycznego wstępu, przez dobór kolorów, fontów i graficznych metafor, po rozpoczęcie pracy w programach dedykowanych do wizualizacji danych.

Wykorzystaj potęgę obrazu i wejdź w świat projektowania informacji, który urozmaici Twoje analizy, raporty oraz prezentacje.

Elementy szkolenia:

  1. Zasady wizualizacji informacji
    W tym bloku zdobędziesz niezbędne know-how, które jest podstawą do lepszego rozumienia pracy nad obrazem. Zostaniesz wprowadzony w zasady rządzące komunikacją wizualną, w funkcje kolorów oraz metafor oraz w rodzaje danych, które powinno się wizualizować na co dzień i w pracy.
  2. Projektowanie wizualizacji
    Trener przeprowadzi Cię przez żelazne zasady projektowania różnych typów informacji. Opowie o tym co sprawia, że wizualizacja jest zła lub dobra, przedstawi przykłady dobrych i złych infografik oraz pokaże jak uczestnik powinien planować strukturę i układ swojej infografiki.
  3. Praca na narzędziach do wizualizacji
    Na tym etapie uczestnik (przy wsparciu trenera) wykorzysta zdobytą wiedzę, projektując swoją własną infografikę w programach do wizualizacji różnych danych. Uczestnik pozna funkcjonalność wybranych narzędzi – bez konieczności instalowania dodatkowych programów na komputerze. Praca na narzędziach to niepowtarzalna okazja do tego, aby zapoznać się z ofertą programów, gotowych szablonów, a także do tego, aby od zera stworzyć swoją własną, unikatową kompozycję.

Nazywam się Joanna Dukalska-Hermut. Od lat wykładam, trenuję i szkolę z infografiki i wizualizacji informacji. Stawiam mocno na praktykę i zastosowanie najlepszych praktyk w różnych obszarach, począwszy od zastosowań naukowych, przez inżynierię, a skończywszy na dokumentach rządowych. Nie przekazuję suchej wiedzy, ale pokazuję, że infografika pozwala usprawnić komunikację, naukę, marketing i finanse. Doświadczenie zdobywałam w Polsce i za granicą, obecnie wykładam na UPJP2, współpracuje z Infobrokerska.pl i rozwijam własną markę Infographi.ca